16 Tipov pre prvé rande – Úspech zaručený

1. Na zoznamke používajte reálnu fotku

Aj keď sa môže zdať, že tento bod nesúvisí s prvým rande, opak je pravdou. Je dôležité, aby ste mali vo vašom profile realistickú fotografiu. Napríklad, ak máte nadváhu, nie je dobré sa fotiť alebo upravovať tak, aby tento fakt potenciálnemu záujemcovi unikol.

Samozrejme je dôležité, aby bola fotka atraktívna, ale musí zodpovedať skutočnosti. Asi by sa vám nepáčilo, ak by na schôdzku prišiel človek o 50 kg ťažší v porovnaní s tým, ako sa javil na fotke. Nemá zmysel skrývať vaše pravé ja, no nemám pravdu?

2. Vyberte tú správnu lokalitu

Majte na pamäti, že to, aké prostredie vyberiete pre vaše prvé rande, má zásadný vplyv na jeho priebeh. Pokiaľ neviete nič o záľubách vášho partnera, je najvhodnejšie vybrať nejaké neutrálne miesto, kde sa budete môcť sústrediť na spoznávanie a odhalíte, či k sebe aspoň troška pasujete.

Predstavte si, že máte rezervovanú reštauráciu, objednáte si a ešte predtým, ako vám príde jedlo zistíte, že sa k sebe absolútne nehodíte. Namiesto kina či romantickej večere zvoľte radšej nejaký malý, lokály podnik alebo kaviareň.

Takéto prirodzené a nenásilné prostredie vám umožní spoznať sa bez tlaku okolia ba aj bez toho, aby ste museli platiť za drahé jedlo. Ak vám rande nejde podľa plánov a nemáte záujem ďalej pokračovať, je oveľa ľahšie ho ukončiť v takomto prostredí.

Nápady na nezáväzné prvé rande:

 • Prechádzka mestom
 • Návšteva ZOO
 • Zahrajte si bowling
 • Choďte na zmrzlinu
 • Zajazdite si na motokárach
 • Choďte na drink do karaoke baru
 • Kúpte si lístok na stand up
 • Stretnite sa v galérii
 • Choďte spolu korčuľovať
 • Raňajky v miestnej kaviarni
 • Choďte venčiť psa

3. Uvoľnite sa a buďte autentický

flirtujuci par znaky

Keď niekoho spoznáte napríklad na zoznamke, väčšinou si vymeníte iba zopár krátkych správ predtým, ako sa stretnete. Prvé rande je stretnutie v reálnom svete, čiže je úplne pochopiteľné, ak ste trochu nervózny alebo vzrušený.

Nenechajte sa však odradiť pocitmi ako nervozita alebo strach. Hlavným cieľom je ostať prirodzený, autentický a na nič sa nehrať. Rovnako dôležité je aj nepritakávať na všetko, čo sa páči tomu druhému, ale vám nie.

Vyhnite sa témam, ako sú:

 • Rodinné problémy
 • Politika
 • Predošlé sexuálne skúsenosti a partneri
 • Majetok
 • Náboženstvo

Uvoľnite sa, choďte do toho s otvorenou mysľou a správajte sa, akoby ste sa rozprávali so starým známym.

4. Choďte do toho bez veľkých očakávaní

Je úplne prirodzené byť optimistom a dúfať, že nám to tento krát vyjde. Dajte si však pozor nato, aby ste si nekládli príliš vysoké nároky a očakávania. Choďte do toho s tým, že idete spoznať niekoho nového, o zvyšok sa budete starať neskôr.

Prvé rande nie je o tom, aby ste spoznali životný príbeh toho druhého. Je nato, aby ste zistili, či to vôbec má zmysel do budúcna a či medzi vami prebehne chémia.

Netrápte sa maličkosťami. Ak náhodou neprebehne iskra, nič sa nedeje, život ide ďalej a odmietnete ďalšiu schôdzku.

5. Neriešte negatívne záležitosti

Nikto nechce pri spoznávaní potenciálneho partnera počúvať, ako sa neustále na niečo sťažuje. Aj keď ste ráno stvrdli v zápche alebo ste mali ten najhorší deň v práci, dávajte si pozor, čo hovoríte.

Prvé rande by sa malo niesť v pozitívnom duchu, mali by ste sa vzájomne spoznávať a nie sťažovať sa a ukázať svoju negatívnu tvár. Samozrejme že neskrývajte to, kým ste, ale snažte sa konverzáciu viesť v pozitívnom duchu.

Takisto sa snažte vyhnúť témam ako sú bývalí partneri alebo skrachované vzťahy. Namiesto toho sa zaujímajte o témy ako sú rodina, najkrajšie zážitky z dovoleniek alebo sa snažte odhaliť ich vášne a koníčky.

6. Nezaujímajte sa o čísla

Je celkom prirodzené, že sa zaujímate o počet partnerov osoby sediacej oproti vám. V kútiku duše chcete vedieť informácie typu:

 • Na koľkých rande bol/a v poslednej dobe?
 • Ako dlho je už nezadaná?
 • Je aj niekto iný, s kým randí, okrem mňa?
 • Koľko nápadníkov má na online zoznamkách?

Samozrejme, ste zvedavý, ale v skutočnosti vám odpoveď až tak nepomôže. Ak má dotyčná za sebou v poslednej dobe množstvo schôdzok, môže vás to zneistiť, alebo môžete pociťovať žiarlivosť.

Ak je váš partner už dlhší čas slobodný, môžete zas premýšľať nad tým, či je čudák alebo v čom je problém ešte predtým, ako vám rozpovie svoj príbeh. Takéto myšlienkové pochody vám môžu pokaziť celé rande, radšej sa im vyvarujte.

Zabudnite na milostný život vášho potenciálneho partnera. Hlavným cieľom prvého rande je zistiť, či k sebe pasujete a či medzi vami prebehne tá povestná iskra.

7. Zaujímajte sa a budete zaujímavý

Konečne ste spolu na rande a teraz je ten správny čas ukázať všetko to, čo je na vás zaujímavé. Ale ako nato? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch…

Kľúčom k tomu, aby vás partnerka považovala za zaujímavého, je prekvapivo – zaujímať sa o ňu. Takmer každý z nás rád rozpráva o sebe a o svojich záujmoch, nemám pravdu?

Nezabudnite sa v družnom rozhovore pýtať partnera na bližšie detaily o ňom, týmto dávate najavo, že sa zaujímate. Nezabudnite dodať aj vaše postrehy a názory, ak sa naskytne príležitosť. Toto všetko z vás spraví zaujímavejšieho človeka.

Prejavte záujem nielen o vašu partnerku, ale aj o tému, o ktorej vám rozpráva. Zvedavosť je atraktívna vlastnosť. Nabudúce, keď príde na rande na tému, o ktorej toho moc neviete, buďte zvedavý. Toto vám naženie body, partnerka vás rada zasvätí do témy, ktorá je jej srdcu blízka.

Strácate sa v tom, čo to znamená zaujímať sa o niekoho? Je to úplne jednoduché. Stačí, keď sa budete pýtať tie správne otázky. Poznáte to, keď hrozí že príde na trápne ticho a jednoslovné odpovede, tak sa snažte rozviesť tému, aby vaša konverzácia pokračovala.

8. Komplimenty sú fajn, ale menej je niekedy viac

Jeden alebo maximálne 2 komplimenty na prvom rande sú úplne v poriadku. Najdôležitejšie je vyzdvihnúť veci, ktoré má partnerka pod kontrolou a nie to, s čím sa narodila ako napríklad krása alebo úsmev. Dobrými kandidátmi na pochvalu sú aktivity, koníčky alebo zážitky.

Ak chcete pochváliť výzor, zamerajte sa na štýl napríklad pekná bunda, náhrdelník alebo tričko. Chcete prejaviť záujem o povahu alebo zážitky, nie však o genetickú výbavu v podobe fyzickej krásy.

V žiadnom prípade nedávajte komplimenty so sexuálnym podtónom, ako napríklad že má žena krásne prsia alebo že má chlap brutálne svaly.

9. Správajte sa ako gentleman

Aj keď prejaviť sa ako gentleman môže niekto pokladať za staromódne, môžete tým svoju partnerku iba prekvapiť. Nie, nie je to prejav slabosti, ba naopak, ukážete, že si ctíte ženu bez ohľadu nato, ako sa rande vyvinie.

Maličkosti ako napríklad otváranie dverí, vyzlečenie kabátu či odtiahnutie stoličky môžu vašu partnerku iba potešiť. Takisto nezabudnite nechať prepitné, 10-15 percent z veľkosti účtu bohato postačuje.

Čo sa týka platenia, nie je žiadne železné pravidlo. Ak chce žena zaplatiť svoju konzumáciu, smelo do toho. Nesmiete jej mať však za zlé, ak túto povinnosť nechá na pána. Predsa len, jedna káva alebo sendvič nás nezruinuje.

K čašníkom a celkovo k ľuďom okolo vás sa správajte s úctou. To, či je človek dobrý alebo zlý sa dá ľahko odhaliť na základe toho, ako sa správa k ľudom naokolo. Skrátka, nesprávajte sa ako arogantné hovado, dokáže to odradiť.

10. Dajte pozor na mobil

Ak očakávate hovor, ktorý musíte zdvihnúť alebo pracovný mail, dajte to svojej polovičke vedieť hneď, ako sa stretnete. Ak nečakáte, vypnite si zvonenie, nech sa môžete naplno venovať jeden druhému.

Dbajte nato, aby ste netrávili polovicu z vášho rande na mobile. Je to neúctivé či už na strane pána alebo dámy. Nescrollujte na Facebooku alebo Instagrame, dotyčný obetoval časť svojho dňa iba pre vás, tak to teraz nepokazte. Najlepšie bude, keď mobil úplne schováte alebo ho položíte na stôl displejom dole.

Ak nedokážete vydržať aspoň jednu hodinu bez telefónu, máte skutočný problém a mali by ste ho riešiť.

11. Dávajte si pozor na slovník

Aj keď niektoré ženy milujú zlých chlapcov, nemyslia tým to, že hulvátstvo a nadávky v každej druhej vete je tá správna cesta. Keď sa bavíme o ženách, nadávky v ich prípade sú však ešte odpudivejšie.

Ak sa chcete zbaviť tohto zlozvyku, mali by ste nato myslieť v predstihu. Je nesmierne náročné vypnúť “nadávky” iba na konkrétnu dobu. Preto sa snažte s nadávaním skoncovať úplne.

12. Neprežeňte to s alkoholom

Verte mi, nie je to pekný pohľad, keď sa na prvom rande ožeriete. Zvyšuje sa tým šanca, že budete vyzerať ako úplný hlupák. Rovnako ako s nadávkami, nehovorí to dobre o vašej povahe.

Partnerka nebude vedieť rozlíšiť, či tá whiskey je len kvôli tomu, aby ste odstránili nervozitu z prvého rande, alebo ste alkoholik.

Je známe, že muži s ľahkosťou siahnu po poháriku v prípade, ak sú nervózni. Ak to nechcete prehnať, objednajte si okrem alkoholu aj niečo pod zub, alebo striedajte tvrdé s vodou.

Ďalšou možnosťou je siahnuť po pive s nízkym percentom alkoholu, alebo po nealkoholickom pive.

13. Chválenie sa peniazmi, vecami alebo majetkom

Chválenkárstvo je vo všeobecnosti nie veľmi obľúbenou vlastnosťou. Zahŕňa to nielen to, koho všetkého poznáte, koľko ste zaplatili za letnú dovolenku alebo koľko nehnuteľností vlastníte.

Je úplne normálne, ak poviete, že ste sa práve vrátili zo Španielska. Ak k tomu pridáte, že ste boli v 5 hviezdičkovom hoteli a že ste leteli prvou triedou, to už tak normálne veru nie je. Ak to rozprávate niekomu, kto nemá toľko peňazí na míňanie, môže to v ňom vyvolať opovrhnutie.

Nerozprávajte o tom, koľko zarobíte alebo čo všetko vlastníte. Bez ohľadu nato, či máte plné konto alebo žijete od výplaty k výplate, diskusia na túto tému by nemala byť predmetom prvého rande.

14. Zopár praktický tipov do terénu

Zvítajte sa podaním ruky a rozlúčte sa pusou na líce alebo objatím iba v prípade, ak išlo rande podľa vašich predstáv. Príliš veľa ľudí sa privíta pusou alebo objatím a toto nemusí vyhovovať každému.

Počas rande sa snažte komunikovať prichádzajúce pozitívne udalosti a nie komentovať to, čo sa stalo. Napríklad spomeňte niečo na tento štýl: “V polovici apríla idem bežať pol maratón, tréning je veľmi ťažký ale už sa na to teším a myslím si že môžem zlepšiť môj minuloročný rekord.”

Keď to porovnáte s chválenkárstvom typu: “Minulý rok som zabehol pol maratón pod dve hodiny”, je vyššie spomenutý príklad omnoho zaujímavejší.

Ďalším praktickým tipom je nechať svoju partnerku/partnera sedieť chrbtom ku stene, aby mali výhľad na celý podnik a nie len na vašu nervóznu tvár.

“Akú krajinu by si chcela/chcel navštíviť?” Je jedna z najlepších otázok na prvé rande. Asi ťažko by ste hľadali niekoho, kto by na ňu nevedel odpovedať a zároveň táto otázka naznačuje, že je s vami sranda a že ste dobrodružný typ.

15. Ako odmietnuť druhé rande

Takže prvé rande máte úspešne za sebou. Pokecali ste si, už ste konečne doma, ale neprebehla tam tá povestná iskra. Niekoľko hodín potom, ako sa rande skončilo alebo na druhý deň dostanete správu, kde vám dotyčný ďakuje za príjemne strávený čas ale vy nemáte záujem pokračovať.

Ako tento pokus slušne odmietnuť?

 • “Ďakujem ti za dnešný večer! Momentálne nemám záujem o ďalšie stretnutie ale prajem ti ešte pekný zvyšok dňa.”
 • “Vyzeráš ako pohodový človek, ale mám pocit, že sa k sebe nehodíme. Pekný víkend ti prajem.”

Ak ani po takejto správe dotyčný nepochopí a snaží sa s vami nadviazať ďalšiu konverzáciu a stretnutie, stačí napísať jednoduché ale výrazné NIE. Nemusíte brať ohľad na jeho alebo jej pocity, keď ste už raz slušne odmietli.

16. Ako navrhnúť druhé rande

Toto rande bolo úplne super a chceli by ste sa stretnúť znova. Neozývajte sa hneď, dajte partnerovi čas spracovať zážitok zo stretnutia a možnosť premýšľať nad vami. Počkajte na nasledujúci deň, aj keď slušné je v prípade neskorého rande poslať správu typu: “Napíš mi keď prídeš v pohode domov!”

Po nejakom čase, najlepšie na druhý deň alebo deň potom, pošlite:

“Ahoj, celkom som sa včera bavil a rád by som sa s tebou znova stretol. Si voľná vtedy X a pôjdeme Y?

Viem, že to je príliš špecifické, ale týmto najlepšie zistíte prípadný záujem. Ak vám pošle správu typu ÁNO, tak ste to vyhrali. Ak je odpoveď typu iný čas alebo aktivita, takisto dobre.

Ak vám iba odpovie, že nemá čas, tak je možné že chce iba iný deň alebo nemá záujem. Ale pravdupovediac, treba si z toho zobrať to, že nemá záujem. V tom prípade pošlite niečo typu:

 • “Jasné, keď budeš mať chvíľu voľno a chcela by si sa stretnúť, daj vedieť. :)”

Hotovo, vybavené. Žiadne komplikované litánie, možné odmietnutie ste zvládli ako profesionál. Týmto spôsobom ste úplne nezaklincovali možnosť stretnúť sa niekedy v budúcnosti a pôsobíte dojmom, že netlačíte na pílu.

Prečítajte si tiež na Lajfster.sk:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť