Vzťah na diaľku – 16 Tipov, aby vám to klapalo

1. Zlaďte si svoj voľný čas

Poznáte to, máte rozdielnu dobu práce alebo iný rozvrh v škole, chodíte spať v odlišný čas alebo nedajbože bývate v iných časových pásmach. Toto všetko vám môže ovplyvniť váš čas na spoločnú komunikáciu a rozhovor.

Postupne sa však dokážete zladiť, avšak často je to na úkor jedného z partnerov. Kedy sa cítite najlepšie? Kedy sa môžete naplno venovať svojmu partnerovi? Kto z vás je flexibilnejší? Kto z vás by mal iniciovať kontakt ako prvý?

Vyhovuje vám, keď vás partner prekvapí aj mimo vymedzenej doby? Chcete s ním komunikovať iba každý druhý deň? Dohoda medzi vami môže byť ľubovoľná, pokiaľ však vyhovuje obom partnerom.

Dbajte na to a všímajte si, či vám štýl a frekvencia komunikácie vyhovuje a ak nie, nebojte sa to dať patrične aj najavo.

2. Majte rovnaké očakávania

Výskumy zamerané na vzťahy na diaľku potvrdzujú, že takéto vzťahy sú pevnejšie a poskytujú viac uspokojenia vtedy, keď sú chápané ako dočasné.

Takýto vzťah by mal byť iba akousi dočasnou výzvou, ktorú treba pretrpieť až do doby, keď budete môcť byť spolu. Porovnajte takýto prístup s prístupom, že by ste pociťovali beznádej a vedeli by ste, že sa to nikam neposunie.

Dôležité je, aby obaja partneri mali k vzťahu rovnaký postoj. Ak je jeden z partnerov ochotný urobiť všetko preto, aby ste boli spolu, no druhý partner je spokojný, že je medzi vami veľká vzdialenosť, začne to škrípať.

Neustále sa rozprávajte o tom, ako by mal váš vzťah vyzerať a či ho posúvate na vyšší level.

3. Technológie nie sú všetko

V dnešnej dobe je oveľa ľahšie viesť vzťah na diaľku ako v minulosti, vďaka vývoji a dostupnosti technológií. Je tu možnosť video rozhovorov či už cez Skype alebo video chat na telefóne, správy zadarmo cez WhatsApp či iné spôsoby na pravidelnú komunikáciu.

Technika je síce fajn, avšak nezabúdajte aj na niečo hmotné, čo môžete chytiť do vlastných rúk, niečo, čo vám bude pripomínať vášho partnera.

Môže to byť napríklad tričko alebo kúsok oblečenia, ktorý vonia po partnerovi alebo nejaký symbol či darček, ktorý vám ho bude neustále pripomínať.

Môžete sa inšpirovať a poslať svojmu partnerovi niečo hmotné, napríklad vtipnú pohľadnicu so zamilovaným textom, neočakávaný darček ako prekvapenie alebo cukríky, tie istotne potešia každého.

4. Efektívna komunikácia je základ

Viete o tom, že komunikácia vo vzťahu na diaľku býva niekedy oveľa efektívnejšia, ako pri tradičnom vzťahu? Môže to byť z dôvodu, že pri vzťahu na diaľku si obaja partneri uvedomujú, že času je málo a treba efektívne využiť každú minútu.

Pamätajte, kvalita býva viac ako kvantita a tento fakt môžete využiť vo svoj prospech. Ak si píšete alebo voláte pred spaním, skúste si premyslieť, čo poviete, či sa vám prihodilo niečo zaujímavé počas dňa.

Nedostatky digitálnej komunikácie spočívajú v tom, že sa nemôžete spoľahnúť na reč tela, nemôžete sa spoľahnúť na dotyky a neviete prispôsobiť svoje neverbálne signály svojmu partnerovi.

Nezabudnite povedať to, čo je dôležité pre každý vzťah a vyjadrite svoje pocity.

5. Pamätajte, váš partner nie je dokonalý

Pamätajte, nikto nie je dokonalý a to platí aj o vašom partnerovi. Výskum preukázal, že páry, ktoré si svoj vzťah príliš idealizujú, zvyknú na to doplatiť a ich vzťah sa časom rozpadne.

Ak si pamätáte na svojom partnerovi iba tie dobré a pozitívne veci, pri najbližšom stretnutí môže dôjsť ku sklamaniu.

Namiesto toho, aby ste si partnera vysnívali a zidealizovali vo vašej hlave, buďte nohami na zemi a zachovajte si perspektívu.

6. Myslite na seba a vaše záujmy

Vzťah na diaľku si vyžaduje určité obete, o tom nemožno pochybovať. Dávajte však pozor nato, aby ste neobetovali viac, ako je potrebné, aby ste to neskôr neoľutovali.

Toto pravidlo platí obzvlášť v situácii, keď sa vzťah na diaľku nečakane predĺži či už je to kvôli práci alebo finančnej situácii. Nezabúdajte pestovať priateľstvá, svoje záujmy či koníčky v mieste svojho dočasného bydliska, lebo nikdy neviete, ako dlho sa zdržíte.

Užívajte si život tu a teraz, nečakajte na dobu, keď budete bývať s partnerom. Neizolujte sa, nezabíjajte čas v robote iba preto, že aj tak nemáte čo robiť a pestujte si dobré vzťahy s ľuďmi vo vašom okolí.

7. Dôvera je pilier každého vzťahu

ignoracia

Dôvera je základným pilierom každého zdravého a dlhotrvajúceho vzťahu. Dôležité je dôveru si nie len získať, ale aj dôverovať svojmu partnerovi. Dôvera nie je myslená iba v sexuálnej oblasti, ale dôležitá je aj pri maličkostiach.

Predstavte si, že ste sa dohodli na telefonickom rozhovore v konkrétnu hodinu, no partner vás ignoruje, alebo sa neustále vyhovára na iné povinnosti. Keď ste sa dohodli, že sa po dlhom čase konečne uvidíte, má záujem alebo sa vyhovára a termín odkladá?

Pamätá si partner detaily vašeho minulého rozhovoru, načúva vám s pozornosťou alebo máte pocit, ako by ste sa rozprávali s cudzincom? Pripadá vám partner vzdialený? Určite k nemu budete pociťovať stratu dôvery, ak zbadáte takéto indície.

Toto všetko však platí aj obrátene, a váš partner vás bude súdiť podľa rovnakých kritérií.

8. Nepodceňujte silu prekvapenia

V každom vzťahu sa nájde miesto pre nejaké prekvapko, o to viac pri vzťahoch na diaľku, kde nie ste v každodennom fyzickom kontakte. V takomto vzťahu dokáže partner nadobudnúť pocit, že je ignorovaný.

Prekvapenia môžu byť veci ako napríklad malé darčeky, pohľadnica alebo ručne napísaný list. Kvety, oblečenie, spodné prádlo alebo iné vychytávky by ste určite nemali vynechať.

Taký ručne napísaný list, dar alebo prekvapenie má určite lepší efekt, ako obyčajná esemeska. Partnera to poteší a vie, že vám na ňom záleží. Pre lepší dojem môžete darovanú vec navoňať svojim parfémom.

9. Vyhýbajte sa nebezpečným situáciám

Ak viete, že prehýrená noc v meste s vašimi priateľmi sa nebude pozdávať vašej polovičke, tak potom máte 2 možnosti. Buď to nespravíte, alebo to oznámite v predstihu, aby ste partnera uistili, že sa nič nestane.

Neberte to na ľahkú váhu, keďže partner sa môže v takejto situácii cítiť bezbranný, lebo nevie, kde ste, nevie čo s kým robíte a nemá to ako ovplyvniť. Preto je lepšie o svojich plánoch informovať vopred.

Do nebezpečnej situácie z hľadiska vzťahu sa môžete dostať aj takou kávou po robote s vašim príťažlivým kolegom alebo stretnutím s kamarátom, ktorý s vami v minulosti flirtoval.

Nepočúvajte len vaše srdce, ale správajte sa rozumne a berte ohľad aj na city toho druhého.

10. Množstvo ľudí je dnes v takom vzťahu, nestrachujte sa

V dnešnej dobe je množstvo ľudí vo vzťahu na diaľku. Stačí vám otvoriť si Facebook a pozrieť si vzťahy vašich známych. Určite nájdete takých, ktorých partner či manžel žije alebo pracuje v inom meste.

V dnešnej dobe je úplne bežné, že človek pracuje v jednom meste a žije úplne v inom. Dokonca je možné, že prostredníctvom internetu spoznáte niekoho, kto žije v úplne inej krajine alebo dokonca na inom kontinente.

Je to síce ťažké, ale ako sa hovorí, kde je vôla, tam je cesta.

11. Niekomu vyhovuje čas osamote

Vedeli ste, že niektorým partnerom v takomto vzťahu dokonca vyhovuje, keď môžu stráviť čas osamote? Aj keď by ste to asi nepovedali nahlas, chcete mať predsa svoj voľný čas, svoj život iba pre seba a nejaké tie tajomstvá.

Keď partner odíde, mali by ste si život užívať plnými dúškami, nemali by ste ho prežívať s pocitom viny. Ak je vo vzťahu pocit viny, niekde nastal problém.

Možno zistíte, že nie vzdialenosť vás rozdeľuje, ale to, že si tú vzdialenosť a samotu až príliš užívate. Je dôležité, aby ste boli obaja úprimní a aby ste si povedali, ako sa veci majú a čo od vzťahu očakávate.

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo vzťah na diaľku nevydrží, je potreba mať partnera vo svojej blízkosti. Keď sa nemáte s kým porozprávať alebo prejaviť si nežnosti, prichádza pocit samoty. Spravili by ste všetko preto, aby ste mali niekoho na blízku.

Ako z tohto von? Kľúčom k tomu je sebaláska a takisto treba zaplniť tú dieru v srdci aktivitami, ktoré odpútajú vašu pozornosť a dodajú pocit naplnenia.

12. Majte pozitívny prístup

Do vzťahu na diaľku musíte neustále nalievať množstvo pozitívnej energie a entuziazmu, aby vám neskrachoval. Áno, to nekonečné čakanie môže byť značne vyčerpávajúce. Musíte však mať pred sebou neustále vidinu sladkého cieľa, kedy už budete spolu.

Jednou z účinných stratégií, ako zostať plný optimizmu, je vďačnosť. Buďte vďačný, že máte niekoho, koho môžete milovať a kto miluje vás.

Buďte vďačný za ten ručne napísaný list, ktorý ste dostali do poštovej schránky. Buďte vďačný, že váš partner je zdravý a že je v bezpečí.

Opustiť sa a poddať sa negatívnym myšlienkam je veľmi jednoduché, však to všetci veľmi dobre poznáme. Môžete si pripadať ako rebrík, ktorý má len jednu nohu, avšak nezúfajte, všetko sa na dobré obráti, stačí vydržať.

13. Detaily, ide o detaily

Pri komunikácii sme spomínali, že sa treba zameriavať skôr na kvalitu, ako kvantitu, keďže máte obmedzený čas. Dôležité je však nevynechať detaily, ktoré dotvárajú váš deň.

Je fajn, keď vám partner rozpovie detaily svojho bežného dňa, ako napríklad s kým bol na obede, či počúva nejaký dobrý podcast alebo číta nejakú dobrú knihu, čo vyskúšal na večeru alebo či má nejakého kolegu, ktorý ho v práci rozčuluje.

Nerobte tú chybu a nemyslite si, že to, že je niečo nudné, nemusí vášho partnera zaujímať. Samozrejme že si nerobte zoznam vecí, ktoré sa vám stali počas dňa. Ide tu skôr o to, aby mal partner prehľad o tom, ako sa máte, čo vás trápi a čo zvyknete robiť počas dňa.

14. Nie každý výlet môže byť dokonalý

Tešíte sa, že sa konečne stretnete so svojím partnerom, že si užijete čas strávený spolu, avšak vaše očakávania nie sú naplnené. Nie každý spoločný výlet sa vám podarí na 100 percent, s tým sa treba zmieriť.

Mali by ste si v sebe pestovať zmysel pre realitu, zmysel pre trpezlivosť a odhodlanie bojovať za svoj vzťah aj za cenu mierneho sklamania. Nemôžete využívať postoj typu všetko alebo nič, ak vám pri spoločnom výlete niečo prekáža, neznamená to, že celý výlet stál za nič.

Treba si veriť a to že vám pri spoločne trávenom čase niečo nevyšlo, neznamená, že o vás partner stratil záujem a celý vzťah je stratený.

15. Vytvorte si rozpočet pre váš vzťah

Vzťah na diaľku môže byť veľmi romantický, ale aj veľmi drahý. Dobrým nápadom je začať si sporiť finančné prostriedky na rozvoj takéhoto vzťahu, či už odkladanie drobných do prasiatka alebo nejaký spoločný účet.

Ako isto viete, aj normálny vzťah si vyžaduje určitú finančnú investíciu, ktorá je však rozdelená na dlhšie obdobie. Naopak, vo vzťahu na diaľku ide o menej časté, ale o to vyššie výdavky ako napríklad lístok na vlak, letenka alebo spoločný pobyt.

Pamätajte, nepremrhajte všetky vaše peniaze hneď na začiatku vzťahu, keďže takéto partnerstvo si vyžaduje vysoké náklady v priebehu jeho trvania.

16. Nestrácajte čas, keď ste spolu

Keď už ste konečne spolu, nemusíte chodiť na romantické večere, nemusíte chodiť po baroch alebo koncertoch. Stačí, že spolu trávite čas a užívate si jeden druhého.

Užívajte si intímne chvíľky, nemusí sa jednať hneď o sex, ale mali by ste sa maznať, bozkávať, viesť hlboké rozhovory a snažiť sa prehĺbiť vaše spojenie.

Nepozerajte spolu filmy, nechoďte spolu nakupovať alebo vybavovať si povinnosti. Namiesto toho si užívajte jeden druhého a nenechajte sa vyrušovať. Je to predsa váš čas, ktorý ste si zaslúžili tým dlhým odlúčením.

Prečítajte si tiež na Lajfster.sk:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť