11 Tipov ako znížiť libido a chuť na sex

Aj keď drvivá väčšina ľudí má problém so zníženým libidom, stále sa pohybujú medzi nami aj takí, čo pociťujú presne opačnú potrebu. Niektorí muži a niektoré ženy jednoducho nevedia byť bez sexu ani pol dňa.

Tento stav sa nazýva hypersexualita a niekedy môže prerásť až do závislosti od sexu, ktorú viete úspešne potlačiť aj niektorými liekmi, spomenutými v poslednej časti tohto článku.

Hypersexualita sama o sebe nemusí byť problém, ak si daný človek nájde rovnako naladeného a sexuálne zdatného partnera. Ak vám však váš partner nestíha a vy začínate pociťovať neuspokojenie vašej sexuálnej túžby, vyskúšajte naše efektívne tipy ako znížiť libido.

Ak ich zavediete do svojho života, mali by ste pociťovať menšiu sexuálnu túžbu behom pár dní až týždňov.

Držte svoje potreby pod kontrolou

Mnohé články na internete radia aby ste častejšie masturbovali. Tvrdia, že týmto krokom si ukojíte svoje túžby a tým pádom aj znížite vašu chuť na sex.

Avšak hypersexualita má takmer identické prejavy ako závislosť od sexu.

A jediný spôsob, ako skutočne bojovať zo závislosťou je abstinencia. Práve preto by ste mali miesto častejšej masturbácie skúsiť skôr častejšiu abstinenciu. Najbližšie, keď to na vás príde skúste vydržať a upriamiť vašu pozornosť iným smerom.

Zvyčajne chuť na sex prichádza nárazovo a keď jej nepodľahnete, časom sa zmierni a vyprchá. Samozrejme bude to neustály boj, takže treba byť vytrvalý a pomôcť si aj ďalšími radami z tohto článku.

Čo takto anafrodiziaká?

sójové bôby zelené

Anafrodiziaká (nazývané aj anti-afrodiziaká) sú látky, ktoré úspešne dokážu potlačiť libido a túžbu na sex. Zjednodušene povedané, tieto látky sa postarajú o úpravu vašich hormónov.

Práve preto nie je vhodné sa s nimi zahrávať bez konzultácie s lekárom alebo zdravotníkom. Ak vám však vaša hypersexualita robí vrásky na čele, vyskúšajte zopár nasledujúcich potravín zapojiť do vášho jedálnička:

 • Sója a sójové produkty – Sója je populárnou rastlinou vo svete a aj obľúbeným pokrmom medzi vegánmi. Avšak, táto rastlina a produkty z nej obsahujú látky nazývané fytoestrogény – presnejšie izoflavóny. Tieto látky sa správajú podobne ako ženské hormóny (estrogén) a zasahujú do procesov tvorby a využitia testosterónu u mužov. Tento efekt bol pozorovaný a skúmaný vedcami z Harvard Medical School. Takže pokiaľ si neviete dať rady s vašou nadržanosťou, skúste si z času na čas dopriať jedlo s tofu. Avšak musíte brať ohľad na to, že sója a potraviny z nej nie sú úplne ideálne pre vaše zdravie.
 • Kofeín – Kofeín ovplyvňuje produkciu hormónov v našom tele. Okrem iného, vo vašom tele dáva signál pre nadobličky, aby začali uvoľňovať stresový hormón nazývaný kortizol. Pravidelným a častým prijímaním kofeínu si môžete vytvoriť tzv. “syndróm unavených nadobličiek”, čo má za následok nesprávnu hormonálnu reakciu vášho tela na rôzne podnety a tým pádom aj zníženú chuť na sex. Ako iste viete, najčastejšie sa dostane kofeín do vášho tela v sladených kolových nápojoch, čajoch a káve. Chceme však podotknúť, že vysoké dávky kofeínu nie sú vôbec dobré pre vaše celkové zdravie.
 • Chmeľ – Niektoré vedecké štúdie naznačujú, že chmeľ (surovina z ktorej sa vyrába pivo) je plný fytoestrogénov. Tieto látky majú tendenciu znižovať úroveň testosterónu v ľudskom tele. Aj keď sa do piva dostáva minimálne množstvo fytoestrogénov, ich potenciál na znižovanie libida by ste nemali zanedbať.
 • Mliečne produkty – Ak sa snažíte znížiť vaše libido, vyskúšajte začať jesť viac mliečnych produktov, ako sú napríklad syry, pravé jogurty alebo mliečne zmrzliny. Tieto potraviny obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá môže mať výrazne negatívny vplyv na váš sexuálny apetít. Okrem toho produkty z kravského mlieka bývajú zvyčajne plné syntetických hormónov, ktoré majú negatívny dopad na tvorbu hormónov zodpovedných za vysoké libido (napríklad testosterón) vo vašom tele.
 • Tonik – Tonik patrí takisto k nápojom, ktoré obsahujú látky znižujúce libido. Presnejšie ide o látku chinín, ktorá na základe vedeckých štúdií pôsobí toxicky na semenníky a ich schopnosť produkovať testosterón. Tento efekt bol zatiaľ preukázaný iba na potkanoch. Avšak ak vás trápia neukojiteľné sexuálne chúťky, stojí za pokus začať piť pravidelne tonik.
 • Sladké drievko – Vedeli ste, že sladké drievko vám pomôže znížiť chuť na sex? Táto rastlina obsahuje látku nazývanú glycyrrhizin, ktorá bola dokázateľne spojená vedeckými štúdiami so znížením úrovne testosterónu v ľudskom tele. Testosterón je hormón, ktorý ovplyvňuje sexuálny apetít mužov aj žien. Preto v prípade, že bojujete s prehnane zvýšeným libidom, vyskúšajte zaviesť do svojej stravy sladké drievko v rôznych formách (napríklad sladký pelendrek).
 • Mäta – Vedeli ste, že mentol (účinná látka obsiahnutá napríklad v mäte) má blahodárne účinky na žalúdok a trávenie? No sú vedecké štúdie, ktoré naznačujú, že okrem toho môže negatívne ovplyvniť aj úroveň testosterónu v tele a tím pádom aj libido. Okrem zvierat, bol tento efekt skúmaný a preukázaný už aj na ženách (štúdia bola publikovaná vo vedeckom žurnály Phythotherapy Research).
 • Sladkosti a biela múka – Ak potrebujete znížiť vašu neutíchajúcu chuť na milostné radovánky, vyskúšajte zvýšiť príjem sladkostí z rafinovaných cukrov a bielej múky (koláče, cestoviny, cereálie, chleba, cukríky, čipsy a podobné). Práve tieto potraviny sú zodpovedné za takzvaný “rýchly pád cukru”. Po ich zjedení vám síce najprv cukor v krvi stúpne, avšak potom rapídne klesne čo má za následok dramatický pokles energie, zvýšenú chuť na jedlo a takzvané zahmlenie mozgu (problém sa sústrediť a spomenúť si na jednoduché veci). Práve tieto stavy nie sú zrovna ideálne pre sexuálne aktivity. Okrem toho sladkosti spôsobujú priberanie, čo má za následok zvýšenie produkcie estrogénu a zníženie  tvorby testosterónu.
 • Vysmážané a tučné jedlo – Chcete znížiť svoju chuť na sex? Ako poslednú potravinu, ktorá má výrazne negatívny vplyv na vaše libido, vám predstavujeme tučné jedlá (vysmážané hranolky, burgre a fast food vo všeobecnosti). Táto skupina potravín býva zväčša bohatá na transmastné kyseliny – látky, ktoré vám postupne upchávajú cievy a tým pádom z dlhodobého hľadiska výrazne znižujú chuť na intímne chvíle.

Ako vidíte, je iba zopár jedál, ktoré môžete zapracovať do svojho jedálnička bez toho, aby ste výrazne ohrozili svoje dlhodobé zdravie. Tieto zahŕňajú mätu, sladké drievko, mliečne produkty a sójové produkty.

Avšak, aj týchto pár vecí môže byť kľúčových pre zníženie vášho libida, obzvlášť ak ich spojíte aj s ostatnými radami z nášho návodu.

Extra tip:

Rôzne po internete sa dočítate, že potlačiť sexuálne chute pomáha aj bromid, Mashua (rastlina z Peru), Ruta voňavá, alebo Vitex jahňací (Chaste tree). Po našom bližšom preskúmaní sú však tieto tvrdenia skôr mýtusy nepodložené žiadnymi faktami alebo vedou. 

Vyskúšajte intenzívne športovať

Najbližšie keď to na vás príde a vy zas pocítite tú neudržateľnú chuť sa milovať, skúste radšej nasmerovať vašu nevyužitú sexuálnu energiu na šport a pohyb. Nielenže takto odpútate svoju myseľ ale spravíte aj niečo prospešné pre vaše telo.

Avšak nie každá forma cvičenia vám pomôže.

Ak chcete znížiť vaše libido, odporúčame zvoliť skôr intenzívny a vyčerpávajúci tréning než ľahké alebo stredne intenzívne cvičenie. Na základe výsledkov štúdie z roku 2017 (Univerzita Severnej Karolíny), ľahké až stredne intenzívne tréningy môžu mať presne opačný vplyv – zvýšia vám chuť na sex.

V prípade, že to preženiete pri cvičení, vaše telo vyprodukuje veľa stresového hormónu kortizolu, ktorý má vplyv na úroveň testosterónu vo vašom tele. Ako môžete zistiť, že to s cvičením preháňate?

Zvyčajne sa to prejavuje nasledovne:

 • Intenzívna svalovica
 • Problémy zotaviť sa po cvičení
 • Problémy so spánkom
 • Strata sily a výdrže

Avšak ak chcete znížiť vaše libido pomocou intenzívneho cvičenia, neodporúčame vám ísť do vášho lokálneho fitka, kde je viac než isté, že tam budú osoby opačného pohlavia v obtiahnutom a sexy oblečení so super postavami.

Je to zbytočné pokušenie.

Skôr vyskúšajte intenzívny beh osamote v miestnom parku alebo lese. Takto si lepšie vyvetráte myseľ a odpútate sa od zbytočných sexuálnych stimulov.

Najlepšie na cvičení je to, že po ňom budete pociťovať podobné pocity ako po sexe. Budete unavený no zároveň spokojný, nakoľko vaše telo vylúči množstvo endorfínov do vašej krvi.   

Začnite tvoriť niečo kreatívne

Ďalšou účinnou metódou, ako bojovať s hypersexualitou je tvoriť niečo kreatívne. Princíp je podobný ako pri cvičení. Nasmerujete svoju prebytočnú sexuálnu energiu do iných aktivít a odpútate tak svoju myseľ od sexuálnych stimulov.

Medzi najlepšie aktivity, ktoré vám pomôžu prestať myslieť na sex patria:

 • Modelovanie z hliny
 • Maľovanie obrazov
 • Kreslenie
 • Hra na gitare
 • Kreatívne varenie
 • Písanie príbehov

Proste čokoľvek, pri čom viete tvoriť niečo s takmer okamžitým výsledkom. Neodporúčame však aktivity, ktorých výsledok sa dostaví až po dlhšom čase, nakoľko toto môže viesť k frustrácií a tým pádom sa aktivita míňa účinku.

Vyhýbajte sa zbytočnému pokušeniu

Pokiaľ viete, že vaše prehnane vysoké libido vám robí problém, potom je najvyšší čas sa začať vyhýbať pokušeniu. Odporúčame, aby ste nechodili do miest, kde je vysoká pravdepodobnosť, že by ste mohli naraziť na atraktívne osoby, ktoré vás budú priťahovať.

Medzi takéto miesta môžeme zaradiť:

 • Bary a nočné podniky
 • Festivaly
 • Fitness centrá a posilovne
 • Skupinové cvičenia jógy
 • Promenády za pekného počasia

Nehovoríme, že na tieto miesta nemáte do konca života chodiť, no treba mať na pamäti, že každou jednou návštevou sa zbytočne vystavujete pokušeniu. 

Znížte príjem vitamínu A, D a selénu

Na to aby fungovalo naše telo správne potrebuje množstvo látok na dennej báze. Či už sú to proteíny, vitamíny, tuky, cukry alebo minerály, drvivú väčšinu získavame zo stravy.

Niektoré z týchto látok sa podieľajú aj na tvorbe testosterónu. Napríklad vedci z Americkej nutričnej asociácie (The American Nutrition Association) poukázali na fakt, že nedostatok vitamínu A môže mať za následok zníženie tvorby testosterónu a tým pádom aj zníženie chuti na sex.

Takýto efekt pozorovali vedci aj pri nedostatku vitamínu D ako aj selénu.

Ak sa však nad tým zamyslíte, tak vyhýbať sa kvalitnej strave bohatej na vitamíny a minerály len za účelom zníženia sexuálnych túžob nie je veľmi zdravé.

Nájdite vnútorný pokoj a meditujte

Vysoké libido hraničiace so závislosťou od sexu môže mať súvis aj s psychickou nevyrovnanosťou a vnútorným nepokojom. Práve v takomto prípade by vám mohlo pomôcť ponoriť sa hlbšie do vášho vnútra.

Ak to na vás najbližšie príde, vyskúšajte presmerovať svoju pozornosť zo sexuálnych pudov na niečo v hlbším významom pomocou meditácie. Ak budete túto aktivitu pravidelne praktizovať, zlepší sa vám koncentrácia, tak isto budete vedieť lepšie narábať s vašimi emóciami a budete pokojnejší.

Vyskúšajte si vyhradiť každý deň aspoň 10 minút na ponorenie sa do vášho vnútra a uvidíte, ako rýchlo sa budete zlepšovať.

Okrem meditácie odporúčame sústrediť sa aj na iné formy oddychu a relaxácie: 

 • Jóga
 • Tai chi
 • Dýchacie cvičenia
 • Modlenie sa
 • Vizualizácia
 • Aromaterapia

Aj keď pri meditácií sa snažíte vypnúť svoju myseľ, vyskúšajte urobiť aj presný opak. Zamerajte svoje vedomie na jeden zmysel a plne ho prežite (napríklad sluch). 

Divili by ste sa, čo všetko zrazu objavíte, ak sa naozaj započúvate do vášho okolia.

Antidepresíva a iné lieky

V dnešnej dobe je depresia celosvetovo rozšírené “ochorenie”, na ktoré sa predpisujú rôzne lieky. Jedným z ich vedľajší účinkov je aj výrazne znížené libido.

Aj keď tento efekt môžeme pozorovať takmer u všetkých antidepresívach, je jedna skupina liekov, ktorá má výrazný vplyv na libido.

Ide o antidepresíva z kategórie SSRI (selective serotonin reuptake inhibitors / inhibítory spätného vychytávania sérotonínu). Do tejto kategórie spadajú najmä nasledovné účinné látky:

 • citalopram (Citalec®, Citalopram-Vitabalans®, Citalopram-Mylan®, Zyloram®, Citalopram-Teva®, Citalopram-Zentiva®)
 • paroxetín (Arketis®, Seroxat®, Paroxetin Orion®, Paroxetin G.L. Pharma®, Paretin®)
 • sertralín (Zoloft®, Asentra®, Serlift®, Sertralin-Actavis®, Stimuloton®)
 • fluoxetín (Fluoxetine-Vitabalans®, Magrilan®)

Aj keď ide o tetracyklické antidepresívum, podobné účinky má aj látka:

 • mirtazapín (Remeron®, Mirtazapin Orion®, Mirzaten®, Esprital®)

SSRI antidepresíva fungujú na princípe zvyšovania množstva serotonínu v tele, čo spôsobuje pocity pokoja a kľudu. Práve tento princíp má negatívny vplyv aj na vaše libido.

Laicky povedané, práve serotonín bráni reakcií vášho tela na sexuálne vnemy. Avšak znížené libido nie je jediný účinok, ktorý majú antidepresíva na váš sexuálny život.

U mužov môže spôsobiť problémy s erekciou či neschopnosť dosiahnuť orgazmus a u žien zníženú lubrikáciu a tým pádom aj bolestivý pohlavný styk.

Úprimnosť je dôležitá

Dusiť v sebe problémy a potláčať nespokojnosť s partnerom nie je z dlhodobého hľadiska nikdy vhodné. Uvedomte si, že tento častý vzorec správania sa pôsobí toxicky nielen na vaše zdravie, ale aj na zdravie vášho vzťahu.

Ak váš vzťah trpí tým, že máte vysoké libido a váš partner vám takpovediac “nestíha”, určite pomôže otvorená komunikácia o tomto probléme.

Veď aj štatistiky hovoria jasne:

Slabá komunikácia je najčastejší faktor, ktorý prispieva k rozvodovosti (65 %). Za ním nasleduje neschopnosť párov riešiť vzájomné problémy a konfliktné situácie (43 %). Rochelle Bilow

Aj keď sa to môže zo začiatku javiť ako nepríjemná téma na rozhovor, určite to zbytočne neodkladajte. Iba rozprávaním sa o probléme ho môžete začať aktívne riešiť.

Možno zistíte, že stačí veľmi málo snahy z vašej strany a zo strany vášho partnera, aby ste sa lepšie zladili po sexuálnej stránke.

Extra tip:

Nezabudnite počas rozhovoru jeden druhého počúvať, rešpektovať svoje názory a postoje a takisto hľadať konštruktívne riešenie vašej situácie.

Kedy ísť k doktorovi?

Vyskúšali ste už všetky rady a tipy, no vaša chuť na sex sa vôbec nezmenšila? Môžete trpieť miernou alebo dokonca intenzívnou formou závislosti od sexu.

Ak vám vysoké libido ešte k tomu spôsobuje problémy v rodine alebo osobných vzťahoch, je načase kontaktovať odborníka.

Ak ste skôr hanblivý, odporúčame vám anonymnú konzultáciu s doktorom online napríklad na portáli www.zdravie.sk.   

Ak ste však odhodlaní a chcete tento problém riešiť účinnejšie, určite odporúčame priame konzultácie či už so sexuológom alebo psychológom. Určite vám pomôže presnejšie diagnostikovať príčinu vášho vysokého libida a určí vám “liečbu” šitú na mieru.

Chemická kastrácia ako posledné riešenie

V prípade, že všetky metódy na zníženie libida a chuti na sex u vás nezaberajú a vy máte problémy udržať svoju nadržanosť na uzde, skúste sa doktora opýtať na chemickú kastráciu.

Je to drastický spôsob zníženia libida, ktorý so sebou prináša množstvo vedľajších účinkov, takže ho odporúčame iba výhradne v extrémnych prípadoch:

 • Výrazné priberanie hmotnosti
 • Odbúranie svalovej hmoty
 • Zníženie hustoty kostného tkaniva (osteoporóza)
 • Srdcovo-cievne poruchy
 • Gynekomastia (zdurené prsné žľazy u mužov)
 • Návaly tepla
 • Nočné potenie

V podstate vám doktor v prípade takejto formy kastrácie predpíše kokteil silných liekov (ako napríklad Zoladex), ktorých vedľajšie účinky sú dramatické zníženie až priam úplné zablokovanie vášho libida.

V zahraničí je tento spôsob obmedzovania sexuálnych pudov zvyčajne vyhradený pre odsúdených sexuálnych delikventov.

Prečítajte si tiež na Lajfster.sk:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by sa vám páčiť